Uważaj na to, co pijesz. Zamiast ugasić pragnienie, możesz zrobi

Taniec i pragnienie idą w parze! Wszyscy wiemy, że uzupełnianie schematu picia jest ważne, ale nie należy pić byle czego. Jeśli cenisz swój taniec i swoje zdrowie, ważne jest, aby wybrać odpowiednie napoje, które ugasią pragnienie. Ogólnie rzecz biorąc, większość napojów jest w porządku. Niektóre z nich mogą jednak mieć poważne konsekwencje zdrowotne i należy ich unikać. Oto lista:

Napoje energetyczne

W USA FDA bada zgłoszone przypadki zgonów i obrażeń związanych z bombami kofeinowymi. Ponadto rozważa się ograniczenie działań dotyczących napojów energetycznych w oparciu o wprowadzającą w błąd reklamę. Jeden napój energetyczny zawiera mniej więcej tyle samo cukru, co 30 cukierków typu Jelly Beans. To po prostu efekt „energii”, jaki otrzymujesz. To nie tyle z cukru, ile z kofeiny, bo w każdej puszce jest od 200-350 mg kofeiny.
Prawdziwa energia taneczna pojawia się tylko wtedy, gdy jesz i metabolizujesz prawdziwe jedzenie. Wysoki poziom cukru w ​​napojach energetycznych powoduje krótki zastrzyk szybko uwalnianej energii dzięki kofeinie, która stymuluje centralny układ nerwowy. Jasne, niewielka ilość kofeiny jest w porządku i może sprawić, że będziesz bardziej czujny. Jednak codzienny nadmiar kofeiny stwarza większe ryzyko kontuzji u tancerzy z trzech głównych powodów:

  • Kofeina tłumi apetyt i powoduje zdenerwowanie
  • Napoje energetyzujące prowadzą do zwiększonej utraty płynów z organizmu, co objawia się zmęczeniem i słabą stabilnością
  • Napoje energetyczne i inne napoje zawierające dużą ilość kofeiny są często kwaśne, co może prowadzić do zwiększonej utraty wapnia z kości, co prowadzi do większego ryzyka złamań stresowych

    Soki, proszki i shakery z nadmierną dawką witamin

    Generalnie organizm źle wchłania składniki odżywcze przyjmowane w nienaturalnie dużych dawkach na raz. Nasz organizm najlepiej wchłania składniki odżywcze, jeśli pochodzą one z prawdziwego pożywienia, ponieważ w pożywieniu znajdują się także inne czynniki pomagają wchłaniać witaminy. Tancerze powinni zachować ostrożność podczas stosowania różnych suplementów witaminowych, w tym napojów zawierających te suplementy.
    Witaminy z grupy B często dodawane są do soków i napojów energetycznych. Jednak bardzo niewiele osób cierpi na niedobór witamin z grupy B. Same witaminy z grupy B nie dodają energii. Dostarczają go wyłącznie węglowodany, tłuszcze i białka.
    Uważaj też na napoje w proszku z witaminą C. Człowiek potrzebuje zazwyczaj 45-85 mg witaminy C dziennie, a nie 1000 mg! Taka witamina C występuje wyłącznie w postaci kwasu askorbinowego, który stosowany w dużych dawkach powoduje utratę wapnia z kości, a tym samym ryzyko złamań zmęczeniowych.
    Niektóre dodatki są w porządku i mogą być konieczne. Na przykład witamina D jest trudna do uzyskania z diety, a tancerze nie zawsze przebywają na słońcu. Zatem suplementacja w dawce 400-600 IU jest korzystna, a nie większa! Witamina D w bardzo dużych dawkach może być toksyczna.

    Słodkie napoje

    Tancerze nie mogą sobie pozwolić na picie pustych kalorii. Wiele napojów gazowanych, herbat i soków może zawierać więcej cukru niż torebka cukierków. Tak zwane napoje dietetyczne lub bezcukrowe zawierają sztuczne słodziki, które mogą być nawet 600 razy słodsze od zwykłego cukru stołowego. Zmieniają jedynie nasze postrzeganie słodyczy poprzez zmianę percepcji receptorów smaku w jamie ustnej. Dzięki temu możemy stopniowo tracić słodką radość truskawek latem i marchewek zimą.
    Alkohole cukrowe (ksylitol, sorbitol itp.) są również niskokaloryczne, ale spożywane w dużych ilościach mogą powodować rozstrój żołądka i wzdęcia. Nawet tzw naturalne słodziki są produkowane chemicznie. Nie daj się zwieść określeniu „naturalny”… całkowicie bez znaczenia. Możemy je pozyskać w naturalnej postaci tylko w przypadku mięsa, kurczaka...
    Kobiety regularnie pijące słodkie napoje mogą być bardziej narażone na choroby serca i udar, nawet jeśli nie mają nadwagi. Słodkie napoje są czynnikiem wpływającym na obwód talii kobiety, nawet jeśli jej waga pozostaje taka sama. Tylko niewielka zmiana w sposobie picia może mieć duży wpływ na rozmiar kobiecej talii

    Źródło informacji :
    Malinauskas BM et al. A survey of energy drink consumption patterns among college students. 2007 www.nutritionj.com/content/6/1/35www.nytimes.com/2012/11/16/business/scrutiny-of-energy-drinks-grows.html FDA Investigation into adverse effects of energy drinks. ufts University Health and Nutrition.
                                              

                              Nowości

                              Instagram