Po co się rozciągać i jak przygotować się do występu tanecznego?

Tancerze wykonujący na scenie dosłownie niesamowite, wręcz niezrozumiałe fragmenty akrobacji, skoków, piruetów i zamachów to dziesiątki godzin koncentracji, ćwiczeń stawów oraz rozciągania mięśni i ścięgien. Często dzieje się to poprzez pot i łzy. Istnieją wyjątki, w przypadku których elastyczność jest wrodzona, ale jest ich niewiele. Postanowiliśmy więc udzielić porad większości i początkującym, którzy muszą to oswoić.

Nie możesz się poruszać bez rozciągania

W szkołach tańca niemal regułą jest, że uczniowie zawsze są zniesmaczeni i znudzeni, jeśli chodzi o przygotowania do zajęć tanecznych. Zwłaszcza nowicjusze oczekują, że natychmiast zaczną tańczyć, występować i od razu wszystko wiedzieć. A jeśli nie wiedzą, to wina nauczyciela, bo zamiast tańczyć, znaczna część zajęć poświęcona jest rozciąganiu i przygotowaniu do tańca.

Rozciąganie przed i po występie tanecznym

Musisz po prostu popracować nad zwiększeniem zakresu ruchu. Jest to integralna część, która podnosi Twoje walory, a zwłaszcza chroni Twoje zdrowie i zmniejsza ryzyko kontuzji. Nieprzygotowany i nieogrzany tancerz, który po prostu wbiega na parkiet i zaczyna wykonywać nawet prosty występ, ryzykuje poważną kontuzję.

Twoje ciało musi przyzwyczaić się do intensywnego i bardziej wymagającego ruchu, ponieważ do tej pory Twoją jedyną aktywnością fizyczną były wychowanie fizyczne w szkole, a nawet wtedy prawdopodobnie połowę czasu spędzałeś w pozycji siedzącej. Lepszy przypadek dotyczy osób, które uprawiały już jakiś sport lub aktywność wymagającą treningu fizycznego. Chowają się znacznie, znacznie mniej, ponieważ już wiedzą.

Zacznij powoli

Rozciąganie to długotrwała, systematyczna praca nad ciałem. Nie oczekuj więc natychmiastowego postępu. W wolnym tempie w poszczególnych ćwiczeniach wytwórz napięcie w mięśniach i tkankach, a gdy tylko będziesz wiedział, że to maksimum i odczuwasz jedynie nieprzyjemny ból, zatrzymaj się w tym miejscu i oddychaj głęboko przez kilka minut. To koniec dzisiejszego treningu. Gwarantujemy, że następnym razem w tym ćwiczeniu ponownie przekroczysz maksymalny limit. Rozciąganie powinno zapobiegać kontuzjom, a nie je powodować.

Przygotuj siebie i przestrzeń wokół siebie

Istotną częścią rozciągania jest przygotowanie przed nim. Przewietrz pomieszczenie, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, przygotuj butelkę czystej wody, ręcznik i załóż wygodne ubranie. Jeśli masz długie włosy, zwiąż je z tyłu. Podłóż pod siebie matę, aby powierzchnia była bardziej miękka, aby nie zmarzła Ci podłoga i aby podłoga nie wchłaniała niepotrzebnie potu.


Kilka podstawowych ćwiczeń angażujących dużą część mięśni i ścięgien.

  • Ścięgna poniżej kolan

Usiądź na podłodze z nogami wyciągniętymi i prawie złączonymi przed sobą. Rozciągnij ręce do czubków stóp i zrelaksuj się. W pozycjach stosuj powtarzalne ruchy zgięcia i wskazywania palców u nóg. Pozostań w pozycji maksymalnej przez kilkadziesiąt sekund, a następnie powtórz ćwiczenie.


  • Rozciąganie stóp

Ćwiczenie można wykonywać na stojąco, ale także w głębokim przysiadzie. Wystarczy kilkukrotnie podnieść stopy z podłoża na palcach do tzw zdejmij i pozostań na palcach przez kilka sekund. Pięknie poczujesz naciągnięcie ścięgien lub potem ruch odwrotny, kiedy zginasz palce do wewnątrz i rozciągasz górną część stopy.


  • Rozciąganie przy barze

Stań przodem do drążka lub lekko pod kątem do drążka. Trzymaj się rury i unieś jedną nogę, a prostą nogę połóż na rurze, a dolną nogę trzymaj prosto. Po postawieniu stopy sięgnij rękami do czubka stopy, który znajduje się na drążku. Nie zapomnij o oddychaniu i utrzymaniu pozycji przez kilka sekund. Powtórz ćwiczenie.


  • Ćwiczenia dzielone na pachwiny i ścięgna

Siedzenie rozdzielone z rozstawionymi nogami, podczas którego rozciągasz ciało w kierunku środka z rękami przed sobą lub rozciągasz poszczególne nogi oddzielnie.

Rozdzielone z boku, gdzie nogi tworzą sznur. jedna noga jest przed tobą, a druga za tobą, a ty przyciągasz ciało i klatkę piersiową z rękami przed sobą w kierunku jednej z nóg. Podczas tych ćwiczeń klatka piersiowa jest przyciągana do ziemi, a ramiona jak najdalej przed sobą. Nie zapomnij oddychać najmocniej jak potrafisz, wstrzymaj oddech na kilka sekund i powtórz ćwiczenie.

Rozpinana podczas leżenia na plecach. Ćwiczenie rozpoczynasz w pozycji uniesionych prostych nóg w powietrzu tak, aby między udami a podłogą powstał kąt 90 stopni, ale plecy pozostają na podłodze. Skrzyżuj wyprostowane nogi w kostkach, a następnie rozsuń nogi tak bardzo, jak to możliwe. Powtarzasz ten ruch kilka razy.


  • Motyl - rozciąga stawy

Ćwiczenie rozpoczyna się w pozycji siedzącej, gdzie palce stóp są złączone, a kolana rozluźnione w kierunku podłogi. Przyciągnij kolana do podłogi tak daleko, jak to możliwe, w tym momencie powinieneś czuć biodra najbardziej. Możesz utrudnić ćwiczenie, pochylając się do przodu i przyciągając klatkę piersiową do czubków stóp, jednocześnie wpychając łokcie w kolana i dociskając je do podłogi.


  • Most - wzmacnia plecy

Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, obróć ramiona tak, aby kciuki dłoni były skierowane w stronę barków, a łokcie ugięte w stronę sufitu. Po tym przygotowaniu podciągnij brzuch do sufitu. Pamiętaj, aby przez cały czas trzymać stopy oraz całą powierzchnię dłoni i kciuków na podłożu. Podczas wchodzenia w górę trzymaj głowę zwieszoną w kierunku ziemi. Powtórz ćwiczenie kilka razy.


Rozciąganie można podzielić na setki ruchów, które oddziałują osobno na obszary ludzkiego ciała. Prosze zajmij sie tym. Pomoże to znacząco poprawić Twoją wydajność i zdrowie fizyczne. Uważamy, że na początek te ćwiczenia wystarczą. W Internecie można znaleźć nieskończoną ilość materiałów, które można wykorzystać jako inspirację, np.:


Nowości

Instagram