Jak wybrać odpowiednie buty do jazzu?

Czyli buty do jazzu, należą do podstawowego wyposażenia tancerza. Ważne, żeby dobrze leżały na stopie i żeby czucie podczas tańca było jak najlepsze.

W tym artykule chcę pomóc Ci w wyborze odpowiednich butów do jazzu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze modelu, który będzie dla nas odpowiedni?

1.konieczne jest podjęcie decyzji, jakiego rodzaju tańca jazzowego potrzebujemy

2.dobieramy odpowiednio do wieku tancerza

3.jakie są nasze wymagania co do jakości, możliwości finansowych

4.jaki kolor wolimy

5.nie kupuj butów do tańca, w których będziesz miał duży margines (ogólnie buty do tańca to nie kapcie do telewizji, muszą być dokładnie dopasowane, aby nauczyciel mógł zobaczyć pracę stopy)


A teraz podstawowe informacje o tym, czym różni się muzyka jazzowa!

CIĘCIE

- wysoka (sięgająca za kostkę), popularna m.in. w choreografiach pokazowych, tańcach lirycznych, ale także wśród zespołów folklorystycznych

- niski klasyczny, pasujący m.in. do tańca współczesnego, mażoretek, tańców disco, ale także jako buty pedagogiczne czy buty treningowe dla śpiewaków ludowych

- wiązanie na sznurowadła

- tak zwany wsuwane - buty jazzowe bez wiązania

Jak wspomniałem, utwory high jazzowe chętnie wykorzystują także tancerze zespołów folklorystycznych, np. słowackiej Lúčnicy. Natomiast niskie buty są częściej używane do klasycznego jazzu. Wiązanie sznurowadłami lub zakładanie to raczej kwestia osobistych preferencji, nawet jeśli np. mamy i dzieci tańczące dyskoteki lub mażoretki preferują modele wsuwane, bez sznurówek ze względów praktycznych.

PODESZWA

- całość - odpowiednia dla początkujących tańców ludowych

- dzielona - zamawiana najczęściej dla różnych stylów tanecznych

- gumowe - popularne wśród tancerek disco, mażoretek lub odpowiednie do kręcenia, akrobatycznego rock n' rolla

- zamsz (lub skóra) - taniec współczesny, taniec pokazowy, taniec liryczny itp

Z powyższego chciałbym podkreślić przydatność całej podeszwy dla tancerzy tańca ludowego. Ten typ jest bardziej odpowiedni do przechodzenia przez piętę niż buty jazzowe z dzieloną podeszwą, szczególnie dla małych tancerzy. Zasadnicza różnica polega także na przydatności gumowej podeszwy do tańców disco, mażoretek i tym podobnych. Podeszwa ta jest bardziej odpowiednia dla stabilności w elementach akrobatycznych (skoki, zbiórki). I odwrotnie, zamszowa podeszwa jest bardziej odpowiednia do stylów wymagających przesuwania i obracania.

WEWNĄTRZ BUTÓW

- płótno

- materiały antybakteryjne

- połączenie skóry i materiałów antybakteryjnych

- modele najwyższej jakości posiadają specjalną wkładkę amortyzującą pod piętą (niektóre nawet w okolicy palców) w połączeniu z materiałem antybakteryjnym i skórą

Oczywiście antybakteryjna wkładka wewnętrzna jest przyjemniejsza i bezpieczniejsza pod względem higieny podczas treningu.

MATERIAŁ GÓRNY

- płótno - modele podstawowe

- świńska skóra

- skóra bydlęca

- neopren, materiały elastyczne

- Rozciągliwy materiał na bazie tkaniny

- materiał skórzany z domieszką elastanu (pełni funkcję rozciągliwego materiału wykonanego ze skóry)

Wybierając odpowiednie buty do jazzu, kieruj się kryteriami, które są dla Ciebie ważne. To, do jakiego stylu potrzebujesz butów jazzowych, wiele Ci powie. Możesz dostosować inne szczegóły zgodnie z życzeniem. Przykładowe modele poszczególnych typów butów do jazzu wraz z opisem słownym można zobaczyć w załączonym filmie.




Nowości

Instagram