Jak tancerz powinien regenerować się latem

Czy wiesz, że to, co robisz podczas wakacji, może być podstawowym warunkiem tego, jak będzie wyglądał kolejny sezon taneczny? Czołowi sportowcy i artyści wiedzą, że nawet przestoje w ciągu roku w postaci urlopów, świąt i wakacji należy starannie podzielić na kilka etapów. 

A najczęściej wygląda to tak:

1. odpoczynek

2. trening obwodowy

3. podwyżka przedsezonowa

Jeśli poważnie myślisz o tańcu, pomyśl o tym w nadchodzących tygodniach. Tak strategicznie ustalony harmonogram zmniejszy ryzyko kontuzji i poprawi wyniki osiągnięte w nowym sezonie.

1 - tydzień po sezonie

Rozbrzmiewa ostatni dzwonek treningowy, a ty chowasz spocone rzeczy treningowe w kąt, kładziesz nogi na stole i nie zajmujesz się kolejnymi tygodniami. Mówisz sobie: „Wreszcie koniec”. Dokładnie tak to nie powinno wyglądać.

Powrót do zdrowia

Tak, po zakończeniu sezonu daj organizmowi maksymalny odpoczynek w celu regeneracji i relaksu. Dłuższy sen i dbanie o zdrową żywność to podstawa. Słuchanie muzyki, czytanie książek, spacery lub prace domowe to także sposoby na relaks.
WSKAZÓWKA: Nie zapomnij wcześniej zadbać o swoje przybory do tańca. Jak opisano w tym artykule.

Taniec

Zrób sobie całkowitą przerwę od tańca i nie martw się, Twoje ciało nie zapomni techniki i ruchów w ciągu tygodnia. Taka przerwa pozwoli Twojemu ciału i umysłowi zregenerować się, naprawić, a nawet wyleczyć. Potrzebuje tego cały organizm, nawet układ odpornościowy.

Wzmocnienie i regeneracja

Odpoczynek powinien obejmować nie tylko sen, ale także codzienne czynności regenerujące mięśnie i delikatnie rozciągające ścięgna. Mówimy o jodze, masażu, wellness i medytacji. Celem tych zajęć jest nie tylko przywrócenie stabilności i siły mięśniom i stawom, ale także zapewnienie im korzystnego relaksu, uwolnienie od napięć, przeciążeń i stresu.

2-4 tygodnie po sezonie

Środek wakacji wykorzystaj na zapewnienie swojemu organizmowi innego rodzaju ćwiczeń i sportów, których w ciągu roku nie uprawiasz intensywnie. Celem tego jest praca nad słabymi punktami, które zostały zaniedbywane w ciągu roku i stopniowe poruszanie ciałem.

Ćwiczenia cardio

Zalecenia mówią o 20-40 minutach ćwiczeń cardio cztery razy w tygodniu. Mówimy tu głównie o bieganiu, jeździe na rowerze, pieszych wędrówkach, pływaniu czy np. wioślarstwie. Znajdź czas na te ćwiczenia, a możesz także skorzystać z metody treningu o krótkim uderzeniu i dużej intensywności. Poprawi się Twój układ sercowo-naczyniowy i oddychanie.

Ćwiczenia siłowe

Podczas ćwiczeń siłowych Twoje ciało kształtuje się, partie są mocno obciążone i nawet jeśli powinieneś zacząć od mniejszego ciężaru, wystarczy jeden zły ruch, który może Cię sporo kosztować. Nie zaniedbuj prawidłowego wykonania każdego ćwiczenia, dlatego nie wychodź na trening bez pomocy eksperta.

Ćwiczenia rozciągające

Niezależnie od tego, czy jest to trening przed cardio, czy trening siłowy, rozciąganie powinno być częścią zarówno przed, jak i po treningu. Przygotowanie ciała, rozciągnięcie mięśni i zwiększenie zakresu ruchu zapobiega kontuzjom, poprawia wydolność i jest bezpośrednio powiązana ze wszystkimi czynnościami ruchowymi tancerza i sportowca.

5-8 tygodni po sezonie

Crossfit

Czas wrócić do pracy i uwzględnić w swoim harmonogramie tzw crossfit, czyli intensywny trening interwałowy, który dzięki krótkim powtórzeniom wzmacnia siłę, koordynację, równowagę, wytrzymałość, eksplozywność oraz wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Jeśli zastanawiasz się, czym jest crossfit, wyobraź sobie naprzemienne proste ruchy funkcjonalne, takie jak pompki, przysiady, bieganie, podnoszenie ciężarów czy gimnastyka.

Taniec

I na koniec najważniejsza rzecz. Czas stopniowo zwiększać liczbę godzin tanecznych i tańczyć na tyle, aby stopniowo zbliżać się do liczby godzin, które tańczysz w sezonie, aby organizm się do tego przyzwyczaił i wrócił do trybu, który czeka Cię w ciągu roku.





Nowości

Instagram